Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

10.11.2006, 17:17

Hak dini nasıl anlatırım

Selamun Aleykum,

Benim is arkadasim hiristiyan ona dinimizin Hak din oldugunu nasil anlatirim Risaleinurdan hangi Soz veya hangi kisimi okuta bilirim yardim lutfen

Selametle

2

11.11.2006, 20:04

Değerli kardeşim, ıslam'ın hak din olduğunu lisan-ı halinle en güzel anlatırsın.
Dini ile mutmain olamayan veya başka bir dini merak eden biri ilk önce o dinin efradına sağladığı kemalata bakar. Genel efradı serseri olmuş yoldan çıkmış ve üstelik o dinin düşmanı çoksa zemm edilmişse merakı kaybolur ve araştırma ihtiyacı duymaz.
Birgün o dinin bir ferdi ile kişisel bir dialoga girersiniz. Tanışırsınız. O kişi sizin dininize geçmiş tecrübelerinden dolayı hoş bakmasada hatırınız yüzünden tekrar bir meraka girecektir. ışte bu noktada en makbul cevap lisan-ı halinizdir. Mesela, yere çöp atmıyorsunuz, wc'den sonra ellerinizi yıkıyorsunuz,kişilerin hakkına ifratla özen gösteriyorsunuz, sevgi dolusunuz, insanlar saygılısınız, haram olan kadınlara bakmıyorsunuz ve hakeza...Onda soru işareti oluşturdunuz. Ona hakikatleri anlatma zamanı gelmiştir. Ben olsam ilk önce Allah'tan ve Allah'ın merhametinden bahsederdim, teferrutttan kaçardım. Allah'ın Kuran'da ıslam'a dost olarak en yakın hıristiyanları gördüğünü söylerdim (Maide 82). Onun örf ve adetlerinde veya inancında ülfet ettiği yaşantısını zorlayacak meselelere ilk başta açıkça girişmezdim. Teslis inancının yanlışlarını söyleyeceğime , imaen ıhlas Suresinde beyan edilen hakikatleri anlatırdım. Onu soru sormaya teşvik eder, bilmediğim yada o anda cevaplandırmamda bazı eksik veya hatalı şeyler söyleme ihtimaline karşı ondan sorusu için açık yüreklilikle zaman isterdim. Ya araştırır yada güvendiğim bir kaynaktan yararlanırdım.
Ben bu konuda size Risale-i Nurları tavsiye ediyorum.
Allah yar ve yardımcınız olsun. ınşaallah bir Ehl-i kitabın imana gelmesine vesile olursunuzda kurtuluşa erenlerden olursunuz.

Baki Selam
Sakın, sakın, sakın! Çabuk, bu şimdiye kadar demir gibi kuvvetli tesanüdünüzü tamir ediniz...

3

11.11.2006, 20:13

Allah razı olsun cevat abim..

sky kardeşim 2.sözüde okursunuz o arkadşınıza

4

11.11.2006, 20:25

birde o kardeşe 20.mektup u tavsiye ederim..

muhabbetle..

Bu konuyu değerlendir