You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Muhabbet Fedâileri. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

insirah

Master

• "insirah" started this thread

Occupation: NURolog

• Send private message

1

Sunday, August 13th 2006, 6:22pm

şuan hangi kitabı takip ediyorsunuz?

Ben şuan Tarihçe-i Hayat'ı okuyorum.
Bediüzzaman,Üstadımız hakkında ve Nurculuk hakkında sorulan soruları şahıslara sormaktansa ,direkt asıl kaynaktan öğrenmek daha efdaldir diyerek yavaşça takip ediyorum.4.kez okuyuşum ama'' bunu ben daha önce okumamıştım'' diyebiliyorum!

2

Sunday, August 13th 2006, 7:10pm

Bende Sözleri okuyorum.Bu 2.okuyuşum okudukça okuyası geliyor insanın tadı damağında kalıyor :D asayı musayıda takip ediyorum.

tarihçe-i hayatı 1 kere okudum bence ilk önce sözler sonrada tarihçe-i hayat okunmalı tarihçe-i hayatı okuduğmdada tadı damağımda kalmıştı :D hepsinde de kalıyor canm :D ..

nisa-inur

Beginner

• Send private message

3

Sunday, August 13th 2006, 10:30pm

bende Mesnev-i Nuriye 'yi okuyorum inşaallah.

Her bir i'lem'in beynime kazınmasını,hakikatinin hayatıma taşınarak nakşedilmesini Mevlamdan diliyorum inşaallah....

Alkan

Master

Hobbies: Risale-i Nur, Kur'an dinlemek

• Send private message

4

Sunday, August 13th 2006, 10:40pm

ben şu an emirdağ lahikasını okuyorum... işaratül icazı da okuduktan sonra külliyat bitecek inşAallah...
"ey bedbaht nefsim! acaba ömrün ebedi midir? hiç kat'i senedin var mı ki, gelecek seneye, belki yarına kadar kalacaksın?

HaFSaNuR

Beginner

Occupation: Talebe

Hobbies: ,,,Ah Bir Bilsem,,,

• Send private message

5

Monday, August 14th 2006, 2:13am

Sualar`i okuyorum suan, tabir-i caizse Sualar`la basladim Risale okumaya insaAllah.
"...Allah'ın nuru ile nurlanan bir gönlün semasını hangi bulutlar kaplayabilir?! ...!"

6

Monday, August 14th 2006, 8:59am

şu an lem'aları okuyorum.ayrıca sözler,asayı musa,mektubat,mesnevi

nuriyeyi dolaşımlı olarak okumak istiyorum.

bu arada arkadaşlardan kitapların nasıl ve hangi yöntem üzerine

okunmasının daha feyizli olacağına dair bir bilgi ve tecrübesi olan

arkadaşlardan istifade etmek isterim.

selam ve dua ile

nuyo

Trainee

Occupation: mesleksiz(bi baltaya sap olamadı hala)

Hobbies: ilgisiz

• Send private message

7

Monday, August 14th 2006, 10:03am

SÖZLER
ben yeni başladım risaleleri okumaya
aslında yaz tatillerinde okurdum ama, böyle lügattan kelimelerin anlamlarını bularak değil.
Çok karışıyor bazen, anlamıyorum çoğunu ama anladığım zaman çok hoşuma gidiyor. Bişey keşfetmiş gibi seviniyorum.
Dua edebilir misiniz bu kardeşinize bu konuda

insirah

Master

• Send private message

8

Monday, August 14th 2006, 11:11am

Quoted from ""BULUT KARAKOÇ""

şu an lem'aları okuyorum.ayrıca sözler,asayı musa,mektubat,mesnevi

nuriyeyi dolaşımlı olarak okumak istiyorum.

bu arada arkadaşlardan kitapların nasıl ve hangi yöntem üzerine

okunmasının daha feyizli olacağına dair bir bilgi ve tecrübesi olan

arkadaşlardan istifade etmek isterim.

selam ve dua ile

Risale-i nur nasıl okunur?diye ayrı bir başlık altında fikir alışverişi yapılabilir.
Zübeyir abi'nini tavsiyesini hemen soyleyeyim kısaca:
Bir kulliyatı lugatsiz düz okuyun,sonra yavaştan lugatli çalışarak okuyun.
Bir iman hakikatleri bir lahika okuyun.Mesela sözleri okudun mu arkasından lahikalardan birini okuyun.Zira lahikalarda yazıyor nur talebelerinin özellikleri,dusturları.vs..

mavilale

Intermediate

Hobbies: ...

• Send private message

9

Monday, August 14th 2006, 9:07pm

Zübeyr abinin de tavsiyesi üzerine bir kaç kez düz okuduktan ,dilinizi ve gönlünüzü Risale-i Nurlaraa alıştırdıktan sonra lugatlı çalışmalar başlayabilir..
lakin bu noktada da nacizane fikrim konu belirleyip , tarama yapmak...
ianılmaz keyif veriyor ...
yoksa tek kitabı lugatli takibe çalışırken insan 1 haftada 1 paragrafta kalıyor :oops: zira kelimeler malumunuz inanılmaz seçilmiş ve herbirinin altından bir ummana ulaşıyorsunuz...

ben mesnevî-i Nuriye okumaktayım şu an...
Bir gömlek düştü bu hikayede bize, yakub’un gözyaşına değen…

10

Monday, August 14th 2006, 11:35pm

Emirdağ Lahikası hariç Külliyatı biraz tembelliğimin de etkisiyle yaklaşık 2.5 senede bitirdim.Ama açıkcası sindire sindire değil.Abilerimizden öğrendiğim kadarıyla önce Külliyatta ne var ne yok öğrenebeilmek için bir kere baştan sonra okumak lazım ondan sonra müdakkikane bir şekilde mütaala ve tefekkür ederek okumak gerek.Allah-u Zülcelal Hazretleri Risaleleri okuyup,anlayarak hayatımıza uygulamayı nasip etsin..Amin..

mavilale

Intermediate

Hobbies: ...

• Send private message

11

Monday, August 14th 2006, 11:39pm

amin...
Bir gömlek düştü bu hikayede bize, yakub’un gözyaşına değen…

YaMusaB

Trainee

Occupation: TaleBe

• Send private message

12

Tuesday, August 15th 2006, 3:41am

Bende barla lahikasını okuyorum
üstad'ın talebelerinin mektupları var daha başındayım inşaAllah yakında hakkıyla bitiririm

insirah

Master

• Send private message

13

Tuesday, August 15th 2006, 9:01am

Risaleleri ailemden dogru biliyordum ama tam manasıyla okumaya lise 1 de başladım.Lise 2 de gaza gelmiştim.Bir şevk bir şevk.Yaz tatilinde 3.5 ayda Külliyatın hepsini bitirmiştim.

Ozaman ve şu zamanı düşünüyorum da..Eskiden rahatca 100-50 syf devirirdim .şimdi 20syf-30 syf zoruma gidiyor:(şuan tabi ki daha olgun okuyorsunuz.
Tabi ki dikkatli şekilde,gazete gibi okumadan risaleleri okumak gerekiyor ama bazen hızlı doz gerekiyor:)

akif

Beginner

Occupation: öğretmen

• Send private message

14

Thursday, August 17th 2006, 11:42am

risaleleri anlamak hususunda

trabzonda hayatını hizmete adamış ve risalelerle haşir neşir esnaf bir abimiz risaleleri okuyor ama pek anlamadığından dem vuruyormuş ara sıra. bir gün bir kaza geçiriyor ve komaya giriyor. belli bir süre sonra Allah'ın izniyle iyileşiyor. anlattığına göre komada olduğu günlerde bir ses duyuyor sürekli imanını kırmak ve onu küfre sokmak için. abimiz cevaplar vermeye çalışıyor ama vesveseler çok kuvvetli ve başa çıkmak için gerekli ilmide yok. derken birden şeytan hangi vesveseyi verdiyse abimizin önünde risaleden o konuyla ilgili sayfalar açılıyor ve abimiz ordan okuyarak şeytanı mağlup ediyor ve o sesler kesiliyor. abimiz şükrediyor ve belli bir süre sonra o koma halinden kurtulup risalelere daha bir aşk ve şevkle bağlanıyor.

yani başta anlamayabilirsiniz. ben risaleleri ilk okumaya başladığımda 7-8 yaşında var veya yoktum gün geçtikçe daha bir feyzine mazhar olup hiç okumamış gibi farklı manalar anlıyorsunuz ve emin olun bu abininkine benzer şeyleri çok şükür komada olmadan bende yaşadım. şükredelim halimize. ALLAH bizi rızasını kazanmayı Kur'anı okumayı anlamayı yaşamayı ve onun bir tercümesi olan ve asrın ilacı olan Risale-i Nurları da okuyup anlayıp yaşamayı nasip etsin.Amin
" Her Nefis Ölümü Tadacaktır "

15

Thursday, August 17th 2006, 12:58pm

Re: risaleleri anlamak hususunda

Quoted from ""akif""

ALLAH bizi rızasını kazanmayı Kur'anı okumayı anlamayı yaşamayı ve onun bir tercümesi olan ve asrın ilacı olan Risale-i Nurları da okuyup anlayıp yaşamayı nasip etsin.Amin

Aminnn abicim aminnn...

16

Thursday, August 17th 2006, 1:43pm

asayı musa bitti.kastamonuyu okuyorum.selam.

17

Tuesday, July 10th 2007, 10:23pm

Tabiki de Risaleinurdan Mesnevi-i Nuriyeyi takip ediyorum. :wink:

şahan

Intermediate

• "şahan" is male

Occupation: üniversite öğrencisi(erzurum)

Hobbies: müzik(ney), tarih, fotoğrafcılık

• Send private message

18

Wednesday, July 11th 2007, 11:01am

şuaları okuyorum inşallah.. ve şualarla birlikte büyük kitapları bitirmiş olcam Rabbimin izniyle..
Yum gözünü, kalbine heran yokluğa üfür!
'Kendinden geçmek iman, kendinde olmak küfür'

m_safiturk

Professional

Hobbies: kitap

• Send private message

19

Wednesday, July 11th 2007, 6:58pm

mesnevi-i nuriye okuyorum inşaallah...Rabbimiz tüm okumalarımızı kabul ve bizleride istifade ettirsin...

selam ve dua ile

SemiNur

Moderator

• Send private message

20

Thursday, July 19th 2007, 3:14am

Bende Tarihce i Hayat üzerinde yogunlastim , en az 2 kez okumustum ama yine ilk okuma gibi müthis hakikatler yaziyor.
Nacizane risale i Nurda basariya ulasmak icin okuma pratiginde kalemle calismak önemli. okurken alinan notlar, cizilen önemli yerler, kendinizce tarihler mekanlar sahislarin matrixini cikarmak cok faydali.Mesela tarihcei Beşlemeyle kiyasla okumak, son şahitleri yardımcı kitap olarak kullanmak vs.
Tarihcei hayati inceledikten sonra Barla kastamonu ve emirdag lahikalarina gecmeyi düsünüyorum, o lahikalarda yer alan mektuplari Tarihcenin aynasinda degerlerdirmeye calisarak anlamak istiyorum bazi olaylari sahislari meseleleri. Üstadin kendi deyimiyle , külli bir nazara ulasmaktir maksad . ins hepinize okumalarinizda basarilar. Arada birde Levent bilgenin Risale i Nur okuma metodu kitabini karistirirsaniz okumalariniza renk katarsiniz ins.

wcf.user.socialbookmarks.titel

Rate this thread