Sie sind nicht angemeldet.

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Muhabbet Fedâileri. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Alkan

Meister

• »Alkan« ist der Autor dieses Themas

Hobbys: Risale-i Nur, Kur'an dinlemek

• Nachricht senden

1

Mittwoch, 17. August 2005, 23:57

Nur Cemaati Ferîd Makamında

Nur Cemaati Ferîd Makamında

şahs-ı manevî olan Nur Cemaati Ferîd makamına mazhardır

Risâle-i Nur’un şahs-ı mânevîsi ve o şahs-ı mânevîyi temsil eden has şakirtlerinin şahs-ı mânevîsi
"Ferîd" makamına mazhar oldukları için, değil husûsi bir memleketin kutbu, belki-ekseriyet-i mutlaka
ile-Hicaz’da bulunan kutb-u âzamın tasarrufundan hariç olduğunu. Ve o­nun hükmü altına girmeye mecbur değil. Her zamanda bulunan iki imam gibi, o­nu tanımaya mecbur olmuyor. Ben eskide, Risâle-i Nur’un şahs-ı mânevîsini o imamlardan birisini zannediyordum. şimdi anlıyorum ki, Gavs-ı Âzamda kutbiyet ve gavsiyetle beraber ferdiyet dahi bulunduğundan, ahirzamanda, şakirtlerinin bağlandığı Risâle-i Nur, o ferdiyet makamının mazharıdır. Bu, gizlenmeye lâyık olan bu sırr-ı azîme binaen, Mekke-i Mükerremede dahi-farz-ı muhal olarak-Risâle-i Nur’un aleyhinde bir îtiraz kutb-u azamdan dahi gelse, Risâle-i Nur şakirtleri sarsılmayıp, o mübarek kutb-u azamın îtirazını iltifat ve selâm sûretinde telakkî edip, teveccühünü de kazanmak için, medar-ı îtiraz noktaları o büyük üstadlarına karşı izah etmek, ellerini öpmektir.

Kastamonu Lâhikası, s. 145.
"ey bedbaht nefsim! acaba ömrün ebedi midir? hiç kat'i senedin var mı ki, gelecek seneye, belki yarına kadar kalacaksın?

Thema bewerten