You are not logged in.

-»(¯`v´¯)-»Muhabbet Fedaileri artık "Tapatalk" ile cebinizde...-»(¯`v´¯)-»
iPhone veya Android tabanlı cep telefonu kullanıyorsanız, AppStore / Market üzerinden "TAPATALK" uygulamasını indirip kurduktan sonra çalıştırın ve "Muhabbet Fedaileri" diye aratın. Tapatalk ile Muhabbet Fedaileri Forum artık cebinizde...

Dear visitor, welcome to Muhabbet Fedâileri. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

1

Friday, May 9th 2008, 6:51am

Furuat Nedir?

Furuat`in sozlukteki manasi:Dallar, budaklar. Şubeler. İkinci derecede önemli olan şeyler.

Hakkında kesin hüküm bulunmayıp içtihada konu olan dinî meseleler.

Dinin içtihadî meselelerine füruat adı verilir. Dinin nass’la sabit esasları ise, zaruriyat-ı diniye -esasat-ı İslâmiye gibi isimlerle ifade edilirler.

Mesela, abdest ve namaz dinin esaslarından ve zaruri emirlerindendir. Abdest alırken başın ne kadarının meshedileceği, namazda ellerin durumu... gibi içtihadi meseleler ise, füruattır.

Kaynak: Ahkam-i Fer`iyye

Bu satirlarda bir kardesimin yorumu.Rabbim akil vermis,mantik vermis dolayisiyla bizler olcup tartabiliriz.Birisini seviyorum diye ahiretimi onun agzindan cikacak olan `hukumlere` teslim edemem.Bundan ben sorumlu olurum.Evet degerlendirme hakkindaki fikirlerinizi merak ediyorum.Ozellikle bu konuda ilim edinenler;

Bir defa tesettür emri, İslâmın 5 şartının içinde değil ne demek, tam merkezindedir ve özüdür. Namaz Kılmak İslâmın Şartı değil mi ? Namazın 12 şartından biri olan tesettür de erkek ve kadına şart ve farz değil mi ? İslâm'ın 5 şartının içinde olan her şartI da İslâm'ın bir şartıdır ve farzıdır. KaldI ki, örneğin Yetim malı yemek veya domuz eti yemek İslâm'ın klasik şartlarının içinde sayılmasa da HARAM ve yapılmaması gereken FARZLARDAN değil mi ?

Nassi Kur`anla sabit farz kilinmis bir meselede,Furuat (fikih tabiri olarak) kullanilamaz.

Bu tarz kullananlar umulurki Furuat`in manasini bilememisler.Yoksa kasten soylemek amacinda degillerdir diye inaniyoruz.

2

Friday, May 9th 2008, 12:08pm

Kuran 23 senede indirilmiştir. Yani bir anda indirilmemiştir. Yapılmak istenseydi yapılırdı ama Allah 23 senede inmesini takdir etmiştir. Ve Hakîm olan Allah, bu işte de bir hikmet yaratmıştır elbette.

Mekkî ve Medenî ayetler vardır. Nasih ve Mensuh meselesine giren ayetler vardır. ıslam medeniyeti ve dini bir anda şekillenmiştir. Basamak basamak merhaleler kat etmiştir. Fıtratın gereği budur.

Resulullah'ın (asm) nübüvvetinde "sıdk" yani doğruluk vardır. Vahiy geldiğinde düşmanları bile onu yalanlayamamış, başka mazeret bulma arayışına girmek ZORUNDA kalmışlardır.

Resulullah (asm) Bedir Savaşı'na geciken, yolda müşriklere yakalanıp ıslam ordusuna katılmayacaklarına söz veren 2 sahabe efendimizi, sayı azlığı ve savaşa rağmen Medine'ye SIRF SÖZLERıNDEN DÖNMENıN MÜSLÜMANLIğA YAKIşMAYACAğINI söyleyerek geri göndermiştir.

Anlatmaya çalıştığım şey şudur. Evet başörtüsü ıslam'ın şartıdır, emridir. Hakkında ayet vardır. Fakat tesettür, başörtüsünden ibaret değildir, başörtüsü demek ASLA DEğıLDıR! Başı açık olup ömründe kot giymemiş ve edebli ahlaklı bayanlar da vardır. Başını örttüğü halde daracık kotlarla konserlerde erkeklerle eğlenen bayanlar da vardır. Yani tesettürde ölçü, yalnızca BAşÖRTÜSÜ OLAMAZ! Ancak bu yorumda söylendiği gibi BAşÖRTÜSÜ FÜRUAT DEğıL, ıSLAM şEAıRıDıR! Ancak bu şeair güzel ahlakla birlikte şeairdir. Başını örtmüş bacımız güzel ahlaktan yoksunsa, ıslam'ı temsil etmekten de yoksun olacaktır. Her neyse...

"Din, güzel ahlaktır" (Hadis-i şerif Meali) Yalancı, anaya baya vefasız, kocasına hayırsız, evladına şefkatsiz, namazsız niyazsız duasız kişi %100 tesettürlü olsa kaç yazar?

Özetle şunu diyorum ki;

Hepimiz insanız. Kusurlarımız, günahlarımız, bildiklerimiz ve bilmediklerimiz var. Önemli olan elimizden geldiğince güzel ahlaklı olmak, elimizden geldiğince farzları, sünnetleri, vacipleri yerine getirmek ve özellikle büyük günahlar olmak üzere elimizden geldiğince günahlardan çekinmeliyiz. Günahların en kötüsü kul hakkıdır! Kul hakkına da en çok girenler, kötü ahlaklı kimselerdir!

wcf.user.socialbookmarks.titel

TopList:

ListeNur.de - islami siteler listesi

toolbar powered by Conduit

Rate this thread