Sie sind nicht angemeldet.

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Muhabbet Fedâileri. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

1

Donnerstag, 22. November 2007, 23:09

İkitisad Risalesi...

BıRıNCı NÜKTE

Hâlık-ı Rahîm, nev-i beşere verdiği nimetlerin mukabilinde şükür istiyor. ısraf ise şükre zıttır, nimete karşı hasâretli bir istihfaftır. ıktisat ise, nimete karşı ticaretli bir ihtiramdır.

Evet, iktisat hem bir şükr-ü mânevî, hem nimetlerdeki rahmet-i ılâhiyeye karşı bir hürmet, hem katî bir surette sebeb-i bereket, hem bedene perhiz gibi bir medar-ı sıhhat, hem mânevî dilencilik zilletinden kurtaracak bir sebeb-i izzet, hem nimet içindeki lezzeti hissetmesine ve zâhiren lezzetsiz görünen nimetlerdeki lezzeti tatmasına kuvvetli bir sebeptir. ısraf ise, mezkûr hikmetlere muhalif olduğundan, vahîm neticeleri vardır.

Lezzetsiz görünen nimetlerdeki lezzeti tatmasına nasıl sebeb oluyor

Vahim neticeler nelerdir..
Nefislerinizi Temize Çıkarmayın....

2

Donnerstag, 22. November 2007, 23:15

Gözü doymazlık, sırf kendisi için herşeyi feda etmek, doymak bilmeyen nefsini tatmin için herşeyin zevali gözüne hoş görünmek. Bugün dünyanın başındaki felaketlerin sorumlusu işler içinde bu ilk 5'e %99.999 girer.

Ne kadar herşeyi feda etse de, nasıl tuzlu su susuzluğu gidermez, öyle de, mutluluk bulamaz.

şu dünya üzerinde insanlar kanaat etse, ne kadar mutlu yaşayabilirler.
Hayat, kurgudan daha acayiptir.

3

Freitag, 23. November 2007, 00:36

menfaat damarı kullanılarak, iktisatsızlık illet olmuş..az bir dünya menfaati de onun için kabul görmüş..karşılığında da ebedi hayat satılmış..
Bediüzzaman'ın r.a. amcasının çorbasını içmemesi de bu iktisat ve kanaatine, hiçbir hatır müdahele edemesin diye değil mi?

4

Freitag, 23. November 2007, 10:29

arjantinde olan krize ve ülkemizde olan krize bakarak vahim neticeyi görürüz..

iktisad yapınca ..israf halinde lezzetsiz gördüğümüz nimetteki lezzetide görmüş oluyoruz..

iktisad şükrü manevi olduğuna göre..

şükür ise nimette,nimet vereni görmek demek idi..

buna göre iktisad yapan insan görünüşte lezzetsiz olan nimettende lezzet almaya başlar..

der ki bu nimeti de Allah bana verdi..hayli lezzetli yaşar..
Bugün ne kadar risalei nur okudum acaba?

Okumamışsam karlımıyım acaba?

5

Samstag, 24. November 2007, 00:11

Re: ıkitisad Risalesi...

Zitat von »"kayranur"«

Lezzetsiz görünen nimetlerdeki lezzeti tatmasına nasıl sebeb oluyor

Vahim neticeler nelerdir..
haddime mi bilmem ama anladığım şeyi söylemek istiyorum; ''lezzetsiz görünen nimetlerdeki lezzet''ten anladığım şey, mesela iş yerinden eve giderken akşam yemek için marketten bir şeyler aldığınızı düşünün; pide, hazır köfte, ekmek, pasta, meyve suyu, meyve-sebze... bunlarla eve gelip akşam yemeğini yaptığınızı düşünün. bunların arasında ekmek sizin için ne kadar değerli? veya ne kadar dikkatinizi celb ediyor? pastanın pidenin yanında benim için bir değeri olmazdı.. ama iktisadi davrandığımızı, arzularımızı da bastırdığımızı düşünelim, sadece ekmek aldık bir de domates, bir de domates için tuz diyelim.. şimdi ekmek sizin için ne kadar değerli. benim için vazgeçilmez olurdu, ayrıca tadı da mükemmel olurdu.

''israfın neticesindeki vahim neticeler''e de geçen senelerde intahar eden bir genci örnek vermek istiyorum, dünyanın sayılı zenginlerinden bir adamın oğlu olan genç intihar etmişti, sebebini de; her şeyin tadını aldığını(maddi olarak) doyamadığını, artık bir şey anlamadığını söylüyordu.. ve dünyada artık tadını alacak bir şeyin kalmadığı için intihar ettiği gibi şeyler söylüyordu, daha doğrusu yazıyordu. yani bu kadar uç noktalarda olmasa da biz de her seferinde biraz daha fazlasını istersek, o biraz daha fazlanın sonu yok. gerçi sizler bunu benden daha iyi biliyorsunuzdur.

6

Samstag, 24. November 2007, 14:10

Paylaşımlarınız için Hepinize teşekkür ediyorum... Allah razı olsun...

7

Montag, 26. November 2007, 15:35

ALTINCI NÜKTE

ıktisat ve hıssetin çok farkı var. Tevazu, nasıl ki ahlâk-ı seyyieden olan tezellülden mânen ayrı ve sureten benzer bir haslet-i memdûhadır. Ve vakar, nasıl ki kötü hasletlerden olan tekebbürden mânen ayrı ve sureten benzer bir haslet-i memdûhadır. Öyle de, ahlâk-ı âliye-i Peygamberiyeden olan ve belki kâinattaki nizam-ı hikmet-i ılâhiyenin medarlarından olan iktisat ise, sefillik ve bahillik ve tamahkârlık ve hırsın bir halitası olan hısset ile hiç münasebeti yok. Yalnız sureten bir benzeyiş var.

....

Abiler ,ablalar Ben yukarıyı tam anlayamadım yani hıssetle iktisadı tam olarak nasıl ayırd edebilirim.. Gerçi üstad hikaye vermiş ama.....

8

Montag, 26. November 2007, 15:40

Sokak ağzıyla diyecek olursak, nasıl eziklik ile tevazu birbirine benzer görünse de çok farklıdır, öyle de cimrilik ile iktisad arasında fark vardır, karıştırmamak gerek.

9

Donnerstag, 29. November 2007, 23:10

tşk ediyorum çok hızlı cevap verdiniz online gibi oldu gerçekten Allah razı olsun...

10

Freitag, 30. November 2007, 20:04

âmîn, ecmaîn,

3 gün geçmiş ama?

11

Samstag, 1. Dezember 2007, 00:26

Ben soruyu sorduktan 5 dakika sonra siz cevabı gönderdiniz..Misafir olarak forumu geziyordum...

tşk için diyorsanız 3 gün geçti diye kusura bakmayınız ancak musait olabildim ..

12

Samstag, 1. Dezember 2007, 01:38

Yok ben yeni farkettiniz zannettim yazıyı, acaba? dedim.

13

Samstag, 1. Dezember 2007, 15:30

iktisadla elindekiyle yetinebilmeninde önemi var ,ekmegi olanin gözü peynirde ,peyniri ekmegi olanin gözü zeytinde, bu ücününde olanin gözü pastada desek yerinde olur belki .iktisad yapamayan baskasina ya muhtac oluyor ,ya borclaniyor ,yada gözü devamli disarda oluyor desek dogru olur kanaatindayim.
Ümitvar olunuz..

14

Samstag, 1. Dezember 2007, 15:44

Aynen katılıyorum size Nural hanım. Kanaat, en büyük hazinedir...

15

Samstag, 1. Dezember 2007, 16:24

forumda da ne kadar bayan var, maşallah!

Thema bewerten