Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

Kerim

Acemi

• "Kerim" adlı kullanıcı yasaklandı
  • Konuyu başlatan "Kerim"

Meslek: jeolog

Hobiler: tasavvuf

• Özel mesaj gönder

1

13.06.2004, 21:03

mehdi kim?

selamın eleyküm kardeşler ?
kısmen sitedede mehdi sorularıyla karşı karşıyayız efendiler ?
peki mehdi kimdir kimi üstat mehdi diyor ama risalelerde mehdi anlatılıyor bazı mahkeme savunmalarındada mehdi hakkında bilgi veriyor üstat ve nben okuduğum kadarıyla risleler olsun mahkeme savunmalarında olsun üztat hadislere mashar olan mehdi olmadığını ve kastamonu laikasındada mehdinin yaptıklarını kabirden izleyip şükredeceğini söylmektedir ve verdiği tariklerde bulunmaktada ve bir mahkeme savunmasındada söylediği bir söz vardı onu hatırlayamıyorum bulunca onuda eklicem inşallah. peki bunu bana açıklıcak bir kardeşimizi bekliyorum...

saygılarımla...
ALLAHın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun! esselamun aleyküm verahmetullah.

2

14.06.2004, 18:17

Mehdi'nin kim olduğunu önemli değil kardeşim.

Önemli olan kişinin kendini dini uğruna feda etmesi. ıslamın kurallarına göre yaşaması, Cenab-ı Allah'ın kendisine vermiş olduğu kulluk görevlerini yerine getirmesi, Sırf Rıza-i ılahi için çabalaması, Önemli olan iman meselesi, ımanını kurtarmaya gayret etmesi, ımanını nerde sağlam tutabiliyorsa orada bulunması,

Günümüz dünyasında bakıyoruz. % 90'ı müslüman olan bir ülkede kime sorarsan sor. Dinin ne diye? hemen ekserisi Elhamdülillah Müslümanım der. Ama icraatlarına bak, içki içer, kumar oynar, zina eder, yaşayışı dine aykırı bir yaşayıştır. Ama lisanen Müslümanım der. Eskiden Üstad Hazretleri bir sabah namazını kaçırdı diye halkın tepkisine mazhar olmuş, belki neredeyse dinini değiştirdi diye laflar çıkmış. Bugüne bak kaç sabah namazları, kaç öğle, ikindi, akşam, yatsı namazları kaçırıyoruz. Namaz madem dinimizin direği, çoğunluğun din çadırı bu suretle yıkılmıştır. Ama çadır her hayat sahibinin kendisini tekrar kurması için üzerinde beklemektedir. ışte bunlar için çaba harcamak varken. Mehdi yok şuymuş yok buymuş önemli değil. Önemli olan bizim kendimize ve diğer kardeşlerimize ne kadar faydalı olduğumuz. Dini islami ne derece yaşadığımız.

Sen dinini yaşaki Mehdi elbette seni bulacaktır. Madem Mehdi kurtarıcı manasında.Mehdi seni elbette bulacak, kurtaracaktır.

Sultan

Stajyer

Meslek: Dağcı

Hobiler: Kızak, yüzme, orman gezileri

• Özel mesaj gönder

3

14.06.2004, 22:31

Fethullah gülen Hocaefendi olabilir mi acaba?
Sevgi Çiçekleri

4

15.06.2004, 17:18

neden Allah'a sormuyorsunuz..burda birbirinizle tartışmanıza hiç gerek yok kardeşlerim..hacet namazıyla Allah'a sorun ve cevabınızı alın inşallah...
şüphesiz doğru yol, Allah'ın yoludur. (Al-i ımran 73)

5

15.06.2004, 17:30

Alıntı sahibi ""KyLe""

neden Allah'a sormuyorsunuz..burda birbirinizle tartışmanıza hiç gerek yok kardeşlerim..hacet namazıyla Allah'a sorun ve cevabınızı alın inşallah...

Ben geçen hafta sordum. Ama ıskender'i göremedim. Deneyenler varmı bilmiyorum :lol: :arrow: :mrgreen:Tövbe Estağfirullah

6

15.06.2004, 18:53

baştan bu olaya inanmadıktan sonra birşey gorebileceğinizi mi zannediyorsunuz..objektif değilsiniz ki baştan..ayette de dediği gibi..huşu sahibi olmayanlar için bu namaz zor bir iştir..Allah soyluyor bunun boyle olacağını biz değil...
şüphesiz doğru yol, Allah'ın yoludur. (Al-i ımran 73)

7

15.06.2004, 18:53

Tabiri caizse "Dilimin ucuna çok şey geliyor ama söylemeye dilim varmıyor"

8

15.06.2004, 18:59

Niye korkuyormusunuz ?

Korkmayin kardesim, burda pekte dusunce ozgurlugu olmasa bile soyleyin sizde birseyler.

9

15.06.2004, 19:04

Söylersem ceza almasam dahi doğru olmayabilir.

Risale Okuyorum

Üyeliği İptal Edildi

• "Risale Okuyorum" bir erkek
  • "Risale Okuyorum" adlı kullanıcı yasaklandı

Meslek: Öğrenci

Hobiler: İnternet, Risale-i Nur

• Özel mesaj gönder

10

15.06.2004, 19:17

Mehdiden önce Süfyanı sorun kardeşler... Süfyan çıkmadan mehdi bilinmez. Eğer hala Süfyan ve Mehdiyi bilemediyseniz hürmetler derim...
"şimdi oku, kabirde okuyamazsın!" (Zübeyir Gündüzalp)

11

15.06.2004, 20:27

Aziz Kardeşler ,
kimseyi Mehdiyet hususunda ikna edemezsiniz. Her Cemaat kendi mürşidini veya liderini Mehdi addediyor. Delilli veya delilsiz. Lütfen kimsenin hususi Mehdi'leriyle meşgul olmayın. Bu fayda temin etmez. Bu meseleyi böyle münakaşa suretine getirmek, ehl-i imanın birbirilerine karşı muhabbet ve uhuvvetini zedeler. Bu da ehl-i dalaletin işine yarar.

ıkincisi, bu mesele iddialarla olmaz. Ayrıca bu, imanın yedinci şartı da değildir ki, üzerinde bu derece tahşidata değsin. Bu meselede illaki bir şeyler yazmak isteyen olursa, yazmadan önce, Hadis-i şerif'lerin tefsir ve te'vili olan, 1907 yılında B.Said Nursi tarafından yazılmış 5. şua ( şualar eserinden ) isimli esere müracaat edip , evvela Deccal ve Süfyan'ın kim oldukları noktasında bir fikir edinmelerini acizane tavsiye ederim.

Meselelerin münakaşa değil, müzakere suretinde bahsedilmesi çok daha istifadeli olur. Hem zorla, meselenizi kimseye kabul ettiremeniz mümkün değildir kardeşler. Lütfen tahrikkar olmayalım. Kalb kırmayalım. Kardeşlerimize karşı Cemal tecellisi ile mukabelede bulunmak kalbleri ısındırır. Mü'minin şiarı da budur. Vesselam.

Es-Selamu ala menittebeal Hüda

MeRCaNDeDe

Stajyer

Meslek: Hamal

• Özel mesaj gönder

12

16.06.2004, 00:23

Nur talebeleri için aşılmış olması lazım bu konuların.Yahu başka şeyleri dert etsek daha hayırlı değil mi.ımanı yanan onca insan bizim derdimiz ise mehdi.
Bir Savaşçıdır Kalbim...

13

16.06.2004, 00:43

ortaya çıkıp Mehdi'yim diyeni kâle almayacaksın demek ki,

5.şua'da da gördüğümüz gibi bedahat derecesinde bir mucize olur,
düşünün 1400 yıl önceden haber veriliyor,Mehdi çıkıyor,ben Mehdi'yim diyor ve ispat ediyor,herkesi inanma mecburiyetinde bırakıyor,

bu güneşin batıdan doğması gibi bir şey olmaz mı?
herkes teklif olmaksızın iman etmek zorunda kalır,

14

16.06.2004, 15:41

Mehdi çikmadan önce kuyruklu bir yildiz ortaligi aydinlatacak deniyor hadisde.

Bu yildiz çikmadan mehdi cikmamistir, sakirdler.

Cemil

Acemi

Meslek: Sosyolog, Yazar, Gazeteci

• Özel mesaj gönder

15

22.06.2004, 00:09

Mehdi

Esselam Kardes.

"Sizden kim o güne yetisirse karlar üzerinde emekleyerek de olsa ona katilin." Ibni Mace, Kitabü´l-Fiten: 36 (H.4082, 4084); Müstedrek, 4:465.; Ibni Kesir, Kitabü´n-Nihaye 1:28-29

Baska bir yerde, söyle buyuruyor Peygamberimiz (sav):

„Cok karanlik ve siddetli bir kisim fitneler gelir. Derken fitneler birbirlerini takip eder. O kadar ki bu Ehl-i Beytimden Mehdi denilem bir zat cikincaya kadar devam eder. Sen ona ulastiginda tabi ol ki hidayette olanlarda olasin. “ Suyuti, el-Havi, 2:67-68; el-Burhan, v. 87a

Hz.Mehdi´nin 7 sene hakim olacagi suralarda geciyor:
- Ebu Davud, Kitabp´l-Mehdi, 4:170
- Müsned, 3:117

Kisa yasasada yedi, yoksa dokuz sene kalacagi surada geciyor:
- Ibni Mace, Kitabü´l-Fiten: 33,34 (H.4083)

Baska bir yerde söyle geciyor:

"Mehdi ümmetimdendir. Ömrü uzun veya kisa olsa; yedi, sekiz yahut
dokuz sene yasar."
- Müsned, 3:36

Bazi rivayetlere göre 40 sene hükmedecektir.
- Kitabü´l-Bürhan, s. 83
- El Kavlü´l-Muhtasar, s.50

Erzurumlu Ibrahim Hakki Hazretleri Marifetname´sinde Mehdinin
40 yil adaletle hükmedecegini söylemektedir.
- Erzurumlu Ibrahim Hakki, Marifetname, 1:27

Üstad Bediüzzaman bu konulari suralarda isliyor:
- Kastamonu Lahikasi, s.23
- Hutbe-i Samiye, s.28, 34, 36

Yani tabiki Hz.Mehdi sadece 7 sene yasamaz. Peygamberimiz (sav)
bile 22 senede anca komple teblig etmis. Mehdi (as) 7 senede "Süperman" gibi süpürüp ortalikdan gitmeyecek yani...

Vesselam
Cemil
www.misawa.de
Cenab-i Hakk´i bulan, neyi kaybeder?
Ve Onu kaybeden, neyi kazanir?

Sultan

Stajyer

• Özel mesaj gönder

16

22.06.2004, 00:49

Sultan Selim 9 senede osmanliya altin ile bogmustu.
Sevgi Çiçekleri

er124

Acemi

• "er124" adlı kullanıcı yasaklandı

Meslek: öğrenci

• Özel mesaj gönder

17

26.06.2004, 12:54

mehdi mevzuunu başka açıdan değerlendirme

esselamü aleyküm kardeşlerim bana kalırsa hz. mehdi necmettin erbakan dir.. sebepleri malumunuzdur.. eğer risalelerde ahir zamanın şahsı manevisi hakkında
1-risale-i nur-u program yapacak dünya çapında harun yahya külliyatı hazırlanmıştır bu bir..
2-şeriatın ilanı ihyası ve icrası buda devlet gücü ile olur emirdağ lahikasında ittihadı islam partisi hakkında şu an için şimdilik iktidara gelmemeli şartlar müsait değil diyor.. ayrıca şualarda ahir zaman da siyaset aleminde saltanat diyanet aleminde ve cihat aleminde ve sosyal ictimai hayatın tanziminde ve düzenlenmesinde mehdi alyhisselamın vazifeleri var ayrıca 1950 li yıllarda kastamonu lahikasında bu zamanda mehdi gelse bu zamanıb siyasi cinayetlerine cemaatini alet etmemek için siyaset dairesinden feragat eder iman hizmetine yönelirdi derken üstyat mehdiye barla lahikasında dümdarı pişdar bir neferi olacağından ve rahmeti ilahiden bunu istediğinden en geniş daire vazifesi siyasettir vss... bunların hepisini birleştirdiğinizde ve gözlriniz bazı şeylere açıldığında önünüze erbakan ve milli görüş gerçekliğinden başka bir şey çıkmıyorr.. sözlerime erbakan hocanın 1970 de kurulan milli nizam konuşmasıyla bitiriyorum..
Bizim itikadımıza göre Mehdi Aleyhisselam geleceğini ve onun devrinden önce de ona basamak olacak devirlerin geleceğini, dua ve temennilerinin Milli Nizamın Mehdi Aleyhisselamın devrine basamak teşkil etmesi olduğunu, (S. 9) belki nur talebeleri kızacak sinirlenmesinler ben sadece inandıklarımı yazdımm teşekkürler....

18

26.06.2004, 13:00

ben inanmıyorum Necmettin Erbakan'ın Mehdi olduğuna,

Harun Yahya'ya gelince,

Süfyan'ı (ıslam Deccâli) kahraman gösteren kişilerden bahsediyorsun,
bkz. 5.şua,

Sultan

Stajyer

• Özel mesaj gönder

19

26.06.2004, 14:07

Mehdi 6 defa kafasini tosmaklayacigini hic bir yerde okumadiydik :wink:

1. Milli Nizam Partisi
2. Milli Selamet Partsi
3. Refah Partisi
4. Fazilet partisi
5. Saadet kapanmadan siyasi yasaklanma
6. Ihanet...

28 Subat'a söyle bir bakiniz, delil sunulanlar hep erbakan'in ve cevresindekilerin sözleri idi. Mehdi'nin Sazan Baligi olup islam alemine zarar verici birisi olacagini hayal ediyorsaniz o zaman kesinlikle Necmettin Erbakan derdim :oops: Herhal de erbakan ömrünün geri kalanini gecirmek üzere Amarikaya Hicret eder, hizmetlerini oradan parlatip türkiyeye Cumhurbaskani olarak döner artik :|

Herseyin dogrusunu Allah Bilir
Sevgi Çiçekleri

Meslek: talebe

Hobiler: okumak

• Özel mesaj gönder

20

26.06.2004, 14:09

Iste görünüyorki herkezden bir yorum cikiyor... Benim korktugum ne biliyormusunuz, müslümanlar bir mehdi bekliyor yani sahs-i manevi felan degil ahirzaman mehdisi sahs-i bizatihi.. Yarin gercek Ahirzaman Mehdisi (aleyhi ridvan) geldiginde biz müslümanlar yokya o Bediuzzaman'di bilmem Necmeddin Erbakan'di bilmem Süleyman Hilmi Tuna'di yok benim seyhimdi sii görüsüne göre yok yok o 12. Imam Muhammed Mehdi di sorun bakalim gaybubettenmi geldi felan diye sesler cikacak ve belki inanilmayacak iste ozaman bizler belki hiristiyanlarla ayni safta olacaz nasil yahudiler ve hiristiyanlar peygamber efendimize karsi inanmayipkarsi ciktiklari gibi.. o zamanda onalr alleme idiler herseyi biliyorlardi ama ufak tefek konularda saptilar...

Burda bazi kardeslerimiz hani su mum günes imam mehdi siniflanmasini yapan kardeslerimiz tarikat ehline karsi imam Rabbani hz. mektubatindan örnekler yazdilar.. benim sorum Imam Rabbani Mektubatinda Mehdi (a.r.) bizden gelecek ve Naksiligi devralacak ve devam ettirecek diyor bunun aksine Bediuzzaman Risale-i Nur Mehdi'nin Programi olacak diyor. Simdi Mehdi (a.r.) hem NAksi hem Sakird mi olacak???

Etmeyin kardesler Bediuzzaman ne güzel demis Allah dostlari icin Mehdi misali zatlar diye, yani bizim önder bildiklaerimiz üstad bildiklerimiz sadece mehdi misali zatkar... Sahibzaman El-Kaim Muhammed Mehdi (aleyhi ridvan) gelecek gelecek.. Seyh'ül Ekber Muhiddin ibni Arabi'nin dedigi gibi rabbim bizi ona asker ettsin eger yetisemez isem benden selam söyleyin diye....

Vesselam
Aşksız derviş olmaz, olsa da o kimse derviş sayılmaz. Derviş'in sermayesi Aşk'tır, ilmi Aşk'tır, görgüsü Aşk'tır. Arzu ve istekleri de Aşk'tır. Derviş'in canı Aşk'tır, cananı Aşk'tır, bizzat kendisi Aşik'tır.. Ves-selam!...

Bu konuyu değerlendir