Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• Konuyu başlatan "Bazul_Eşheb"

Meslek: talebe

Hobiler: okumak

• Özel mesaj gönder

1

13.12.2003, 12:24

[Kitap] Batmayan Güneş Abdulkadir Geylani

S. A.

Soru:

Siz okurşinaz kardeşlere tavsiye ettiğim eserde ne gibi bilgiler mevcud....??

ElCevap:

Hz. Pir Abdulkadir Geylani'nin hayatı ve kurduğu yol ve bu yolun zamanla gelişen kolları....!!

Tasavvufun hangi eğitim metodları var....?
Cehri ve Hafi zikrin farklı metodları...

Bediuzzaman hz.'ın Kadiri tarikatı'na bakış açısı....???
Bediuzzaman Said Nursi hz. diğer tarikatlere alternativ olarak tarik (yol) kurdumu...???
Kurduysa kac hatveden (metod) oluşuyor...???

Muhammed Beaheddin hz. kimden feyz aldı ve Nakşibend ismini nasıl ulaştı...??
Imam Rabbani hz. 'ni korkutan olay nedir....???
Nakşilerin kalesi olan M. Halid-i Bağdadi kadirilerin merkezi olan Bağdad'da nasil irşada başladı...???

Nur hizmetlerinde usta kalem ve alim olan bir zat Üstad Bediuzzman'ın "zaman tarikat zamanı değil imanı kurtarma zamanı" dediği sözlere nasıl açıklık getiriyor....??
Bu mübarek zat kendisine Hz. Abdulkadir Geylani'den sorulduğunda ne buyurdu...??

Badel memat ne anlamda ve bu makamın sahibi kim..??

Hz. Abdulkadir Geylani asırlar sonra Bediuzzaman hz.'ne, Nakşibend hz.'ne, Imam Rabbani hz. ne ve daha nice allah dostlarina hangi tür yardimlarda bulundu...??

Bu soruların cevabi bu eserde mevcud

Batmayan Güneş Abdulkadir Geylani / Hasan şen

ISBN: 975-8622-40-4

Yayınyılı: Aralık 2003

Furkan Yaninları
Manyasızade Caddesi Kopuzlar Pasajı NoÇ 57/3

Çarşamba / Fatih / Istanbul

Tel. 0212-4911077 ve
Tel. 0212-6311792

Resimli reklam:

http://www.karaca.de/turk/kitablar.htm

Allah sizleri ve bizleri anlayıpda okuyanların ve sonra okuduğu ile yaşayanlarin katarından ayirmasin...

vesselam
Aşksız derviş olmaz, olsa da o kimse derviş sayılmaz. Derviş'in sermayesi Aşk'tır, ilmi Aşk'tır, görgüsü Aşk'tır. Arzu ve istekleri de Aşk'tır. Derviş'in canı Aşk'tır, cananı Aşk'tır, bizzat kendisi Aşik'tır.. Ves-selam!...

• Özel mesaj gönder

2

21.04.2005, 03:13

Bu eseri okuyaniniz oldumu????

Yorumlarinizi bekliyorum.....

Batmayan Güneş Abdulkadir Geylani / Hasan şen

ISBN: 975-8622-40-4

Yayınyılı: Aralık 2003

Furkan Yaninları
Aşksız derviş olmaz, olsa da o kimse derviş sayılmaz. Derviş'in sermayesi Aşk'tır, ilmi Aşk'tır, görgüsü Aşk'tır. Arzu ve istekleri de Aşk'tır. Derviş'in canı Aşk'tır, cananı Aşk'tır, bizzat kendisi Aşik'tır.. Ves-selam!...

3

03.05.2005, 21:31

Okumadım ama Hasan şen'i tanıyor olabilirim. Bizim ızmir cemaatinde de Hasan şen diye bir abi var. O mu yazdı yoksa diye de düşündüm. Ondan beklerim yani. Bilgili bir abi maşa'Allah... Babası Ekberî tarikatında (Kadirî tarikatının Muhyiddin-i Arabî kolu) halifeymiş.

Alkan

Usta

Hobiler: Risale-i Nur, Kur'an dinlemek

• Özel mesaj gönder

4

03.05.2005, 21:35

selamın aleykum

ya ben Abdulkadir geylani hz leri ile ilgili bir kitap aldım hiç akıcı gelmedi...dilaver gürer in kitabı daha cok inceleme kitabı gibi..kimseye tavsiye etmem 100-150 sayfa dayanabildim....selametle
"ey bedbaht nefsim! acaba ömrün ebedi midir? hiç kat'i senedin var mı ki, gelecek seneye, belki yarına kadar kalacaksın?

• Özel mesaj gönder

5

03.05.2005, 21:52

Re: selamın aleykum

Alıntı sahibi ""alkan_unal""

ya ben Abdulkadir geylani hz leri ile ilgili bir kitap aldım hiç akıcı gelmedi...dilaver gürer in kitabı daha cok inceleme kitabı gibi..kimseye tavsiye etmem 100-150 sayfa dayanabildim....selametle

Ben bu kitabi okudum ilk baski 411 sayfa, cok ama cok doktori bir calisma belki su ana kadar en genis ve prof bir sekilde yazilmis bir eser.. tabi bu biraz akici gelmeye bilir...

6

03.05.2005, 21:55

Bazul Eşheb kardeşim, Hasan şen hakkında bilgi edinebilir misin, karşılaştırayım, iki Hasan şen, aynı kişiler mi? Merak ettim şimdi....

• Özel mesaj gönder

7

03.05.2005, 23:33

Ya aslinda yazardan cok beni ilgilendiren kitabin icerigi mesela Dilaver Gürer kim beni fazla ilgilendirmiyor ama eser gercekten cok bilimsel yönlü arastirma tarzi yazilmis her halden belli...zaten alkan_unal kardesim de sanirim dilaver güreri sorusturmamistir.... Valla siz izmirli kardesi bi arayin sorun efendim, omu yazmis yoksa kim ve bu vesile ile mübarek babasindan dua isteyin bizim icin...

baki selamlar

8

03.05.2005, 23:36

Bu abi bile pir-i fanî durumda yani. Annesi yakın tarihte vefat etti, zaten babası daha önceden vefat etmişti sanırım, Allah rahmet eylesin.

Hem Abdulkadiri Geylanî, hem Bediüzzaman... Bu abi, o abi olabilir... Cumartesi sohbette sorabilirim belki.

9

14.06.2005, 21:33

Tevafuk, bu abiyle cemaatten kişilerle yaptığı şam gezisinin dönüşünde karşılaştım. Yeni Asya bürosunda oturuyordu, ona sordum bu kitabı, yok ben yazmadım, benimle ilgisi yok dedi.

Ama Bediüzzaman beşlemesinin ilkinde geçen, ceviz hadisesini örnek verdi, Abdulkadiri Geylani hz.lerinin yardımından bahsetti. Ama sonradan Üstadın makam olarak onu geçtiğini anlattı, biraz Mehdi bahsi konuştuk,biri sormuştu "Daha Mehdi gelir mi?", o da yok gelmez dedi, daha sonra ezan vakti gelmişti zaten...
Hayat, kurgudan daha acayiptir.

Alkan

Usta

• Özel mesaj gönder

10

15.06.2005, 16:31

selamın aleykum

ilginç. gerçekten benim aklıma hep takılır üstad hep mevlana olsun GAVS-ı geylani olsun surekli ustadım der...acaba neden?
"ey bedbaht nefsim! acaba ömrün ebedi midir? hiç kat'i senedin var mı ki, gelecek seneye, belki yarına kadar kalacaksın?

11

15.06.2005, 17:45

Re: selamın aleykum

Alıntı sahibi ""alkan_unal""

ilginç. gerçekten benim aklıma hep takılır üstad hep mevlana olsun GAVS-ı geylani olsun surekli ustadım der...acaba neden?

Bu eski bir adettir.Senden önce gelmiş ve işini ehli olan herkese üsdat denilirdi (saygıdan dolayı)...(Yaşın,bilgin ne olursa olsun senden önce bu işle uğraşmışsa bu şahıs senin üstadındır)

Alkan

Usta

• Özel mesaj gönder

12

25.06.2005, 02:06

aleykum selam

işte bendeki kitap bu ama dediğim gibi tavsiye etmem

13

25.06.2005, 07:40

Ehli olmayanın elinde tasavvuf bir facia olabilir, o yüzden güven vermeyenlere uzak duruyorum.
Hayat, kurgudan daha acayiptir.

14

30.07.2005, 02:48

Selam Aleykum değerli dostlarım

Kitabı okumadım ve Abdülkadir Geylani ile ilgili kitap okumak kısmet olmadı.Ancak istanbulda Geylani hazretlerinin öğrencilerinin torunun torunu diyim bir ailede birkaç saat kalma nasip eyledi.Bir çok şey öğrendim zaten KADıRı tarikatı Abdülkadir Geylani isminden gelmektedir.

Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v)
Hazreti Ali (kv) [Necef]
Oğlu Seyyid ımam-ı Hüseyin [Karbela]
Oğlu Seyyid ımam-ı Zeynelabidin [Medine]
Oğlu Seyyid ımam-ı Muhammed Bakır [Medine]
Oğlu Seyyid ımam-ı Ca`fer-i Sadık [Medine]
Oğlu Seyyid ımam-ı Musa-i Kazım [Bağdat]
Oğlu Seyyid ımam-ı Ali Rıza [Meşhed]
şeyh Maruf-u Kerhi [Bağdat]
şeyh Sırrı-yi Sekati [Bağdat]
şeyh Cüneyd-i Bağdadi [Bağdat]
şeyh Ebu Bekir şibli [Bağdat]
şeyh Abdulvahid Tamimi
şeyh Abdülyeraci Terbüsi
şeyh Ebü`l-Hasan Gürşil Hakari
şeyh Ebü`l Said Mübarekel Mahzumi
şeyh Seyyid Abdülkadir Geylani [Bağdat] (Kadiri Tarikatı Piri)
Oğlu şeyh Seyyid Abdürrezak Cemali ıraki [Bağdat]
şeyh Seyyid Bahaddin
şeyh Seyyid Ukayl
şeyh Seyyid şemseddin Sahrai
şeyh Seyyid Mümin
şeyh Seyyid Rahmani Evvel
şeyh Seyyid Ebü`l Hasan
Oğlu şeyh Seyyid Kada-i Rahman
şeyh Seyyid Gada-i Rahman Sani
şeyh Seyyid Fazıl Gaddesallahi
şeyh ıskender Kenhülli
şeyh ımam-ı Rabbani Ahmed Faruk-i Serhendi [Serhand] (Müceddidiyye Kolu Piri)
Oğlu şeyh Muhammed el-Masum el-Faruki [Serhand] (Masumiyye Kolu Piri)
Oğlu şeyh Seyfeddin [Serhand]
şeyh Seyyid Nur Muhammed Bedvani
şeyh Seyyid Mazhar-ı Can-ı Canan [Delhi] (Mazhariyye Kolu Piri)
şeyh Seyyid Abdullah ed-Dehlevi [Delhi] (Dehleviyye Kolu Piri)
şeyh Hace Ebu Said Müceddidi
Oğlu şeyh Ahmet Said-i Faruki [Medine] (Saidiyye Kolu Piri)
Oğlu şeyh Abdürraşid Sahib Faruki [Mekke] (Reşadiyye Kolu Piri)
şeyh Seyyid Ahmet
şeyh Seyyid Muhammed
şeyh Seyyid Abdüsselam
şeyh Seyyid Osman Efendi
Oğlu şeyh Seyyid Muhammed Ustaoğlu Efendi [k.s

Bu arada bişey anlatmak isterim Nakşibendi seçerisine bakarsanız Hz.Ebubekir görülmektedir.Kendilerine sorduğumda aynıyız kardeşiz der ancak şu vardır Hz.Ebubekir sesini yükseltmeden ibadet ve zikir eder Hz.Ali yani Kadiri ie yükselterek.

Neyse eğer Abdülkadir Geylani Hazretlerinin sesli kasedini yani hayatını anlatan kasedini dinlemek istersiniz

http://www.hakikatkitabevi.com/turkce/kasetler/evliyalar/Abdulkadir-iGeylan i.mp3
Ben yasadkça Kur'an'in bendesiyim
Ben Hz.Muhammed'in ayaginin tozuyum

• Özel mesaj gönder

15

08.05.2006, 02:06

IÇINDEKILER

ÖNSÖZ................... ........................................................................... 6

Feyiz Irmağı / şiir......... ...................................................................9

GIRIş. ........................................................................... ..................10

1. Abdulkadir Geylani’ nin doğumu. ..........................................21

2. Beyaz Doğan ve Başörtü. ................................................................23

3. Resulullah (s.a.v)’in Hz. Pir’e üfürmesi ......................24

4. Gavs. ........................................................................... ................25

4.1. Ricalu’l-gayb. ..............................................................27

4.2. şeyh Sana. ........................................................................... .28

4.3. Kadın Sufi’ler. ............................................................30

5. Hanbeli mezhebine geçiş. ..............................................................32

5.1. Imam Azam ile mana'da buluşma. ..........................................33

6. Mi'raç da buluşma. ........................................................................34

7. Abdulkadir Geylani'nin Tarikat silsilesi ..............................................35

7.1. Silsile. ........................................................................... .......36
.
7.2. Hz. Abdulkadir Geylani'nin tarikatı ...........................................38

8. Tasavvuf'un Islam'daki yeri ............................................................40

8.1. Tarikat'larda şeyh'den el almak (Biat etmek). ...........................42

8.2. Mezhep ve Tarikat'lar. ............................................................44

8.3. Tasavvuf'un üç ayrı irşad metodu (usülü)...................................46

8.4. Tasavvuf'un tarik-i nefsani ve tarik-i ruhani metodu. ..................47

8.5. Bediuzzaman'ın tasavvuf metodlarını açıklaması ........................49

8.6. Prof. Dr. Haydar Baş'ın medotları açıklaması .............................50

8.7. Zikir. ........................................................................... .........53

8.7.1. Ferdi ve Toplu Zikir....................................................... 57

8.7.2. Devran'ın Sırrı ...............................................................61

8.7.2.1. El Hac Muzaffer Ozak Efendi ...............................64

8.7.2.2. şemseddin Yeşil Efendi............................ .........71

8.7.3. Zikir öncesi, esnası ve sonrası vazifeler.................... ........73

8.7.4. Zikrin Kademeleri ..........................................................75

8.7.5. Kadiri tarikatı'nda zikirin mertebeleri ................................77

8.7.6. Cehri ile Hafi zikrin farkı .................................................77

9. Ayakta raks ederek zikir. ................................................................81

9.1. Muhyiddin-i Ibni Arabi .............................................................83

9.2. Aşk ile Zikir esnasında bağırıp sallanmak.............................. ....89

10. Zikir esnasında def (musiki) .........................................................95

10.1. Tekke Musiki'si ...................................................................97

10.2. Musikinin insan ruhu üzerindeki tesirleri ..................................98

10.3. Nevbe nedir ?. .....................................................................99

10.4. Musiki’de hangi Makam neye iyi geliyor?. ...................104

11. Cehri zikir'de riya varmı?. ............................................................104

12. Cehri zikrin fazileti .....................................................................105

13. Bediuzzaman ve Tasavvuf ...............................................................110

13.1. Risale-i Nur'da tasavvuf................................................... 115

13.2. Bediuzzaman ve Kadiri tarikatı ..........................................117

13.3. Eski Said'den yeni Said'e. ................................................118

13.4. Risale-i Nur isminin verilmesinin sırrı .................................123

13.5. Üstad Bediuzzaman Tarikat kurdumu ?............................... 123

14. Nakşibendi isminin Sırrı .............................................................126

15. Imam-ı Rabbanî'nin Kadirilik'le feyizlenmesi ...............................128

16. Mevlana Halid-i Bağdadi'ye izin verilmesi ....................................134

16.1. Abdullah Dehlevî.............................................................. 135

16.2. şemseddin Habibullah Mazhar-ı Can-ı Canan. ......................137

17. Kuddusi'nin Kadiri tarikatını medhi............................................. 138
.
18. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin medhi .......................................142

19. Abdulkadir Geylani'nin müjdeleri ...............................................143

19.1. şeyh Adiy bin Misafir'in itiraffi ..........................................146

20. Tayy-ı zaman Tayy-ı mekan...................................................... 146

20.1. Demirci olan danişmend.................................................... 147

20.2. Abdest tazelemek isteyen derviş......................................... 149

20.3. Padişah olan hizmetci........................................................ 150

20.4. Yetmiş defa boy abdesti alan derviş..................................... 152

20.5. Ticaret amacıyla kervanla yola çıkan derviş........................... 153

21. Kadiri tarikatı Hüseyni kolu silsilesi ............................................156

22. Tarikat'da hilafet ......................................................................158

22.1. Hz. Pir'den Hırka-i Teberrük giyenler................................... 158

22.2. Hz. Pir'den Hırka-i Tarikat giyenler. ....................................159

22.2.1. Hz. Pir'in çocukları ..................................................159

22.2.2. Hz. Pir'den Hırka giyenler ........................................160

22.2.2.1. şeyh Ali b. Hey'ti hz. ve Çalgıcı ......................162

23. Kadiri tarikatı'nın kolları (şubeleri).............................................. 167

24. Kadiri tarikatı'na has bazı bilgiler. ................................................185

24.1. Kadiri Dergahında Rütbeler. ................................................185

24.2. Kıyafet.................................................................... ......... 187

24.2.1. Kadiri Tacı ...............................................................187

24.2.2. Kadiri Mührü. ...........................................................187

24.2.3. Kadiri Kemeri ..........................................................188

24.2.4. Kadiri’lerde saç Uzatma. ...............................188

24.3. Kadiri Dervişi ve Inhina. .....................................................188

24.4. Kadiri Dervişi ve Mühredar. .................................................190

24.5. Kadiri Dervişi ve Muhabbet...................................................193

a.) Ehl-i Beyt Muhabbeti ......................................................193

b.) Çehar-ı Yar-i Güzin Muhabbeti ........................................193

c.) 12 Imam Muhabbeti ......................................................193

d.) 14 Ma’sum-ı Pak Muhabbeti .................................194

e.) 17 Kemer-beste Muhabbeti .............................................195
.
f. ) 72 şüheda Muhabbeti .....................................................198

Son Söz. ........................................................................... .............199

FAYDALANDIğIMIZ KAYNAKLAR.. .......................................................202

16

31.07.2006, 11:57

Ya bir zikirde dinlemiştim bir ilahi vardı;ısmimiz çıktı heryerde dön mevaana mevlana dön geylani geylani...Bilen var mı acaba?

selametle
'

Bağ-ı cennette ümidim bu durur kim Zatî'yi
Cümle müminlerle ol server ede hem sâyesi

_

• Özel mesaj gönder

17

09.10.2008, 22:57

s.a.

Kac yil oldu bu foruma sorali kitabi okuyan varmi diye ama halen hic bir cevap alamadim, okuyanlardan yorumlar bekliyordum malesef,, bakiniz sonunda TBMM de kütüphanede varmis bakarsiniz milletin vekilleri olan beyefendiler de okurda onlardan aliriz yorumlari..... :lol:

http://kutuphane.tbmm.gov.tr/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?bib=286517

http://kutuphane.tbmm.gov.tr:8088/2007/200703855.pdf

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/kutup…numarasi=286517

Milli Kütüphanemizde mevcut

http://mksun.mkutup.gov.tr/F

internetten teminat olanaklari:

http://www.sahhaflar.com/magaza/prddet.php?pid=22128

http://www.hemenkitap.com/magaza/prddet.php?pid=68874

http://www.kitaphayat.com/KitapDetay.aspx?id=85594

http://www.kibo.com.tr/katalog/?otr=&is=203&ist=&sn=506124&taze=

http://www.besirkitabevi.com.tr/vitrin/prddet.php?pid=46554

baki selamlar nurlu güzel insanlar..

Bu konuyu değerlendir