Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

28.10.2005, 18:17

hadis-i kutsi

selamun aleyküm
arkadaşlar hadisi kutsi nedir..
söz konusu hadislere örnekler verebilirmisiniz..
yardımlarınız için teşekkür ederim..
dün gecti yarın varmı
gencliğinede güvenme
ölen hep ihtiyarmı?

2

28.10.2005, 22:03

ve aleykümüsselam

Hz.Peygamberin aktardığı Allah'ın sözleridir. Tabiri caizse, Allah'ın ağzındandır. Yanlış hadis rivayet etmek istemediğimden ve vaktim kısıtlı olduğundan şimdi araştırıp yazamıyorum, yazanlardan Allah razı olsun.
Hayat, kurgudan daha acayiptir.

Fahri Avcu

Orta Düzey

Meslek: isci

Hobiler: bilgisayar

• Özel mesaj gönder

3

28.10.2005, 23:26

Hadîs-i Kudsî:
Mânâsı, Allahü teâlâ tarafından, kelimeleri ise, Resûl-i ekrem sallallâhü aleyhi ve sellem tarafından olan hadîs-i şerîfler. Hadîs-i kudsîleri söylerken, Peygamber efendimizi bir nûr kaplardı ve bu, hâlinden belli olurdu. (Abdülhak Dehlevî)

Hadîs-i Maktû':
Söyleyenleri (râvîleri), Tâbiîn-i kirâmakadar bilinip, Tâbiîn'den rivâyet olunan hadîs-i şerîfler. Tâbiîn'den rivâyet edilen, bildirilen maktû' hadîslerin sonraki râvîleri (nakledenleri) Ehl-i sünnet âlimlerinden iseler, bunlar hakîkaten hadîs-i maktû'dur. Mevdû sanmamalıdır. (ıbn-i Kudâme-Buhârî)

Hadîs-i Mensûh:
Peygamber efendimiz tarafından ilk zamanda söylenip, sonra değiştirilen hadîsler.

Hadîs-i Merdûd:
Mânâsı olmayan ve rivâyet şartlarını taşımayan söz.

Hadîs-i Meşhûr:
ılk zamanda bir kişi bildirmişken, ikinci asırda şöhret bulan, yâni bir kimsenin Resûl-i ekremden, o kimseden de, çok kimselerin ve bunlardan dahî, başka kimselerin işittiği hadîs-i şerîfler.

4

01.11.2005, 22:24

Allah(c.c) razi olsun ... payalstiginiz icin..
sabir en buyuk erdemdir..

Bu konuyu değerlendir