Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

04.07.2005, 18:05

hastalıklara sabır içinde şükretmek en iyi dermandır

Hastalıklara sabır içinde şükretmek en iyi dermandır

ınsanlar arasında ticaret yaygındır. Her malın bir bedeli vardır. Organlarımızın bütününü, havayı, toprağı, suyu Allah bedava vermiştir. Aslında en pahalı şey, bedava alınandır. Bir dostumuz bize bir sepet meyve getirse “Acaba biz bunun karşılığında ne vermeliyiz?” diye düşünürüz. Halbuki o dostumuz meyvenin bedelini söyleseydi biz tasadan kurtulmuş olurduk.

Düşünüyoruz Allah’ın insanlara verdiği nimetler sonsuzdur. Biz bu sonsuz nimetlere karşı ne verebiliyoruz? Allah sadece insanlara değil, yarattığı küçük büyük her mahluka çeşitli nimetler vermiştir. ınsandan gayrı her mahluk Allah’a mutlak manada itaat eder. Varlıklar içinde “isyan” kelimesi yalnızca bazı insanlar için kullanılabilir. Bir koyun, bir kuş veya bir taş yaratıldığı gibi devam eder. ışte onların bu hali, yani yaratılışlarını korumaları ibadettir. Eğer insan yaratılış kanunlarının dışına çıkmazsa, vücut sarayına içki, kumar sokmazsa, temiz ellerini kirletmezse, kirli yollarda yürümezse, gözüne-gönlüne hayatın ziftlerini sürmezse o insan hal lisanıyla devamlı şükrediyor demektir. Allah’ın nimetlerine karşılık bizim yapacağımız şey itaat etmektir.

Bazıları diyor ki insan hastalığına şükrederse Allah onun hastalığını artırır. Bu tabir yanlıştır. Hastalığın artacağını veya eksileceğini Allah bilir. şükür, “Allah’ım Sen’den şikâyetim yoktur, verdiğine de vereceğine de razıyım.” demektir.

Bir büyük hastanede yatan hasta için bir grup ziyaretçi gelmişti, hasta olan genç şöyle bağırıyordu: “Dünya yalan, anam yalan, babam yalan, hayat yalan, ev yalan, bark yalan, yalan, yalan, her şey yalan.” Onun yakını olan ziyaretçiler de hüngür hüngür ağlıyorlardı. Doktor geldi, sakinleştirici verdi, hasta sakinleşti ve uyudu. Onun yanındaki yatakta yatan diğer hasta şöyle diyordu: “Allah’a çok şükür, hastalığımıza da şükür! Bu hastalık kıyamete kadar devam etmeyecek ya! ıyileşecek, kalkacak ve hayatıma yeniden başlayacağım.” Bu şekilde ziyaretçilere öğüt veriyordu.

Nihayetinde hastalığa sabır içinde şükreden de şükretmeyen de aynı sonuca ulaşacak, fakat biri sabretmenin rahatlığını ve sevabını kazanacak; diğeri hem günaha girecek hem de çile çekecek. Sabır en iyi dermandır. Sabredenler ve hakkı tavsiye edenler felaha ulaşmıştır. Bunun zıddını yapanlar da helak olmuşlardır.

Hekimoğlu ısmail

2

13.11.2005, 02:54

Rabbim kalemine güç versin.. o ve onun gibi abilerimizi başımızdan eksik etmesin..

Geçtiğimiz Cuma akşamı sohbetine iştirak ettik Hekimoğlu ısmail abimizin.. kendileri anlatıyor:

Hastalığımdan dolayı doktara gittim, bana sordu:
-söyle bakalım şikayetin nedir?
-benim bir şikayetim yok
-o zaman niye geldin buraya?
-hastayımda onun için geldim.
-az önce sordum şikayetin varmı diye, bişeyim yok dedin..
-ben şikayet etmiyorumki, hastayım sadece o kadar..

dinleyenlenlerde bir tebessüm haliyle..

Basit bir baş ağrısı yavaştan kendini gösterdiğinde, bizler neler demiyoruzki ..Allah sonumuzu hayır etsin..

Rabbim acil şifalar ihsan eylesin Ömer abimize..
Yâre açik Yâre, Yâre açmaya Yâre ne hacet Feryadim duyulur asikâre dile dökmeye ne hacet
Güllerim döndü hare, hare küsmeye ne hacet Dil avare dudak biçere parelenmeye ne hacet

Alkan

Usta

Hobiler: Risale-i Nur, Kur'an dinlemek

• Özel mesaj gönder

3

13.11.2005, 12:47

Allah razı olsun ....
"ey bedbaht nefsim! acaba ömrün ebedi midir? hiç kat'i senedin var mı ki, gelecek seneye, belki yarına kadar kalacaksın?

4

13.11.2005, 14:26

Basit bir baş ağrısı yavaştan kendini gösterdiğinde, bizler neler demiyoruzki ..Allah sonumuzu hayır etsin..

gerçekten öyle..amiiin..

5

13.11.2005, 16:35

Allah(c.c.) razi olsun...
sabir en buyuk erdemdir..

Bu konuyu değerlendir