You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Muhabbet Fedâileri. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

21

Tuesday, June 28th 2005, 6:01pm

Evin etrafı küçük bir kısmı müstesna toprakla çevrili, hem bu hayvanlar hafiftir, kolay kolay yüksekten düşmekten zarar görmez. Vücudlarının maddesinden gelen dayanıklılık ve yerçekiminin onlara vereceği azami düşme kuvvetini hesap ederseniz anlarsınız. (Afedersiniz) Osuruk böceği diye tabir edilen bir cins kötü gaz salan böceğe beyzbol sopası gibi katladığım kağıtla şiddetle vurmuştum. Öyle bir ses çıktı ki, insana vurdum desem inanırsınız. Ben dedim bu böcek ya öldü, ya komada, bir baktım hala yaşıyor turp gibi. Kafa sağlammış maşa'Allah, ölmedi hayvan. Ondan böceklerin yüksekten düşmeye daha dayanıklı olduklarına dair inancım var. Kötürüm böcek olursa pencere dışına koymakla yetiniyorum. Hamamböceklerine gelirsek, öyle evin içinde koşturmuyorum, alt komşu bizi ziyarete gelebilir yoksa :D , şöyle dokunacakmış gibi yapınca tabanları yağlayıp buldukları delikten giriyorlar zaten. Daha büyük ebatlı hayvanat derseniz, bir gün salonda kanepede uyuyordum, yaz mevsimiydi yine sanırım, arada gözlerimi açtım bir de ne göreyim. Salonun ortasında 3-5 güvercin, yiyecek arıyorlar, beni gördüler bozuntuya da vermiyorlar, kovaladım onları, yürüyerek kaçmayı tercih ettiler. Güvercinlere yiyecek veriyorum diye kızıyor annem bana, alıştılar mı gitmiyorlar ve pisliyorlar da! Bazen yiyecek verirken de güvercinlere zarar verebiliyorum, ıslattığım bir topan ekmeği fırlatmıştım, güvercin kaçmadı, tam isabet denk gelmişti... Paaaat!...Her neyse, hayvanatla maceralarım çoktur :D
Hayat, kurgudan daha acayiptir.

nurunözü1

Professional

Hobbies: hat sanatı,ebru sanatı,kitap,internet

• Send private message

22

Tuesday, June 28th 2005, 7:39pm

Tabi tabi gerçi sizin maceralarınız hayvanlarlada sınırlı değil ama neyse.:D:D
Ya tozu dumana katacaksın!Yada tozu dumanı yutacaksın!Yutanlardan olmamak dileği ile...

23

Tuesday, June 28th 2005, 9:58pm

ınsanlarla da var, hatta videoya çeksek Komikaze ve yabancı sitelerde hit olabilirdi. :D Onlar hala yaşıyorlar, canlı şahitler yani.hehehe

oNUR

Trainee

• "oNUR" started this thread

Occupation: Öğrenci

• Send private message

24

Wednesday, June 29th 2005, 4:17pm

Bayağı cevap yazılmış sağolun ama netice olarak fıkhi bir cevap yok. Kesin bir yargıya varamıcaz anladığım kadarıyla. Ama ben hamam böceklerini öldürüyorum. Çünkü pis hayvanlar. Çöp ve tuvalettem geliyorlar. Evde gezinmesi hoş değil diye düşünüyorum. tutup atmak zaten imkansız.jet gibi hareket ediyorlar
ıhya-yı din, ihya-yı millettir. Hayat-ı din, nur-u hayattır.

25

Wednesday, June 29th 2005, 5:50pm

Haklısın, hakikaten pis olması iyi bir durum değil, hele mutfak gibi gıda maddelerinin olduğu ortamdaysa. En azından hafifletici sebep olur diye ummaktayım, zevkine öldürmüyoruz çünkü.

emir mithat

Intermediate

• Send private message

26

Wednesday, June 29th 2005, 6:14pm

evet haklısınızda.peki mesela arı gördük sokacak kadar yakında bize ben mesela arı çok öldürdüm???(konuyu dağıtmadım umarım hani arıda hayvan )???

Fahri Avcu

Intermediate

Occupation: isci

Hobbies: bilgisayar

• Send private message

27

Saturday, July 2nd 2005, 1:27pm

bir zaman bende sadi sirazinin(bostan ve gülüstan) kitabinda eve yuva yapan arilarin öldürülmesi gerektigini okumustum

Zülfikar

Trainee

Occupation: öğrenci

Hobbies: tasavvuf

• Send private message

28

Monday, July 4th 2005, 11:40pm

kardxeşlerim Allah ın verdiği mahlugatın hayatını sonlandırmak yalnızca hayati unsur taşıdığında yağılamsı gerekir diye düşünüyorum gözüme hoş görülmedi diye kimin canına kıymak mubahtır??????
üzülürek sizlere katılmadığımı bildiriyorum haşerat hayvanat ve bir umumi mahlugat bunlar sizin için burda karşılığı bu mu?
neyse dileyen dilediğini yapmakla özgür...

emir mithat

Intermediate

• Send private message

29

Tuesday, July 5th 2005, 10:30am

zülfikar kardeşim zevkine öldürmüyoruz zaten

nurunözü1

Professional

• Send private message

30

Tuesday, July 5th 2005, 3:29pm

Kardeşler bu konuyu sorularla islamiyet sitesine sordum cevabı aynen aktarıyorum.Gerçi bizim burda sözlediklerimizden pek farkı yok, bu konuda bildiklerimiz doğru yani ama biliyorsunuz bu sitede sorular kaynak yardımı ile cevaplanıyor.

Değerli kardeşim;
1- Evdeki canlıları öldürmeden dışarı atmanın yollarını arayacağız. Her canlının hayatını korumaya gayret göstereceğiz.
2- Buna rağmen onlara engel olamıyor ve bize zarar veriyorsa onları öldürmak caizdir, haram değildir.
3- Dışarıda bize zararı olmayan hayvanları öldürmek gibi bir anlayış kesinlikle doğru değildir. En azından mekruhtur.
Selam ve dua ile..

Ya tozu dumana katacaksın!Yada tozu dumanı yutacaksın!Yutanlardan olmamak dileği ile...

emir mithat

Intermediate

• Send private message

31

Tuesday, July 5th 2005, 4:30pm

Allah razı olsun nurunözü kardeşim

Zülfikar

Trainee

• Send private message

32

Wednesday, July 6th 2005, 8:11pm

Allah senden razı olsun kardeşim dilimizden anlayan birileri var kardeşlerim biz bunu ne zamandır söyler dururuz sakalımızda var ama sözümüzü dinleyen yok neyse sonucun bağlanmasına sevindim...
Seyfullah Putkıran

emir mithat

Intermediate

• Send private message

33

Friday, July 8th 2005, 7:42pm

...zülfikar kardeşim Allah sendende razı olsun
sözünüdinlemeyen benmiyim anlayamdım bi ima mı var????

34

Friday, July 8th 2005, 8:22pm

forumda yazalı pek olmuyor, "ne zamandır" dediğine göre, belki forum dışındaki ortamlarda da abiyi dinlemiyorlardı.

nurunözü1

Professional

• Send private message

35

Saturday, July 9th 2005, 1:11pm

Amin Amin ecmain...

Zülfikar

Trainee

• Send private message

36

Thursday, July 14th 2005, 12:59am

yok kardeşlerim saolun ben sadece takılıyorum Allah sizlerden razı olsun...

37

Thursday, June 7th 2007, 3:13am

Quoted from ""nurunözü1""

Quoted from ""@bdullah""

Hmmmm, bunu bende bir yerlerden duydum yada okudum fakat suan hatirlamiyorum. Kaynagi bulan var mi? Hasarat konusuna gelince, eve bazen 8 ayakli davetsiz (mübarek) misafirler ugruyor, bunlara kapiyi gösterme görevi nedense hep bize veriliyor. Bu denilen tarzda misafirle muhabbete basladik mi, "ne yapiyorsun, iyimisin? Kiminle konusuyorsun? gibi garip sualler gelebiliyor. Üstelik rica etsekte misafirin hemen kapinin yolunu tuttugunu simdiye kadar hic görmedim. :? Bekleme süresi ne kadar olmali? Gidip gitmeyecegini nerden anlayacagiz? Bu konuda biraz arastirma yaptim fakat bu seferde karsima "örümcek agi olan eve melek girmez" diye bir cümle cikti. Böyle bir seyi ilk defa duyuyorum. Bunun asli var mi?

Allah iyiliğinizi versin inş.Okurken gülmekten kendimi alamadım.Gerçekten komik bi durum.Düşünsenize evin beyi oturmuş böcekle sohbet muhabbet halinde.Sohbet iyice koyulaşıyormuş hanım bana bi çay,böcek kardeşede soralım ne istermiş bi dk falan.

Biz artık buna bir çözüm bulduk. Gelen misafirleri önce stüdyoya alıp bir kaç poz çekiyoruz. Sonra kendi rızalarıyla evi terkediyorlar. :D

Bakın: http://www.muhabbetfedaileri.com/viewtopic.php?t=5913
Biz muhabbet fedâileriyiz; husûmete vaktimiz yoktur.

38

Thursday, June 7th 2007, 3:17am

Tabi ondan sonra da MSN de misafirim var deyip 2 saat bekletiyosun abi :Trip-3:

ayna

Master

• Send private message

39

Saturday, June 9th 2007, 8:03pm

Allah razı olsun haşerat konusunda hiçbir bilgim yoktu...öğrendiğim iyi oldu... :D
Kâinatın Efendisi;

-SEN YARDIMSIN-

40

Thursday, July 19th 2007, 5:45pm

Haserat öldürmüyoruz misafirleri kibarca kapinin önüne koyuyoruz. :|
Ümitvar olunuz..

wcf.user.socialbookmarks.titel

Rate this thread