Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

11.03.2005, 06:39

Davut şAHİN Sihirli anne...

Davut şAHıN

“Sihirli anne...”

“Sihirli Annem” (Kanal D) neden hâlâ yayında?

Ebeveynin tepkisine, uzmanların ısrarlı uyarılarına rağmen, dizi niçin ekranda tutuluyor?

Diyecekler ki;

“Ratingi yüksek.”

Hayır efendim. Ratingi yüksek değil. Tehlikeden bîhaber çocukların hayli ilgisini çekiyor. Ebeveynler bu yüzden huzursuz.

Diyelim, fazla izleniyor. Olabilir. Ama bu, kalite için ölçü olamaz.

Balıkesir, Edremitli velilerin tepkisi yerinde.

Diyorlar ki; madem yayından kaldırılmıyor, o halde saatini değiştirin.

Velilerin ortak şikâyeti şu: “Çocuklar, dizide gördüğü sihirleri yapmaya çalışıyor.” Bu, tehlikenin bir yönü.

Diğer yönü ise çok tehlikeli: Dizide gösterilen anne ve baba figürü “farklı şekilde” yansıtılıyor.

Nedir o “fark”lar?

Dizide rol alan bir köpek var. Güya, “Dudu” adlı (Nevra Serezli) karakterin kocası... Dudu “sihir” yaparak, kocasını köpeğe çevirmiş. Dudu bununla yetinmiyor, bazı bölümlerde kendine erkek arkadaş buluyor. Avami bir dille kocasını “aldatıyor” Köpek orada sembolik bir “koca”yı temsil ediyor. Çocuklar da ona “dede” diyor. Bir köpeğe “dede” denir mi?

Dahası; Suat Sungur’un oynadığı “Avni” elinde dürbün olduğu halde, devamlı komşusunu “dikiz”liyor.

Ya aşk-meşk bölümlerine ne demeli?

Eğitime muhtaç küçücük yaştaki çocuklara şimdiden “arkadaşlık” adı altında “aşk” yaşatıyorlar. Küçük kızlar erkek yaşıtıyla, erkek çocuk ise kız arkadaşıyla “sevgili” oluyor... Problem yaşandığında ise, anne Betüş (ınci Türkay) devreye giriyor ve “sevgilileri” barıştırıyor. 32 dişini birden göstererek, örnek(!) bir aile tablosu çiziyor.

Bitmedi; Çilek karakterine yemek sofrasında “şarap” içiriyorlar. (07.03.05. tarihli bölüm) Bunu izleyen minicik beyinlere alkol özentisi yerleştiriliyor.

Dizinin “tür”üne baktığınızda “çocuk dizisi” diye geçer. Ama her türlü “mel’anet” var!

Sihirli numaralar, flört ve alkol... Nedir bu; çağdaşlık mı?

Bir ülkeyi tahrip etmek istiyorsanız, çocuk dizisinden başlayın ve ona “Sihirli annem”i izletin. Bahane de şu olmalı: “Hayal dünyasını geliştirmek.”

Hattâ, bu dizinin yapımcılığını ve senaristliğini “kadın”lara verin. (Hatırlatalım, Sihirli annem”in yapımcısı ınci Kırhan, senaristi ise Gamze Özer.)

O ülke çok yakında ahlâken çöker. Merak etmeyin.

Allah, düşmanıma böyle bir dizi vermesin!

11.03.2005

E-Posta: davut@yeniasya.com.tr

Kaynak

Yahu ben de sevmiyorum bu diziyi..Kardeşlerim de izleyip beni deli ediyor. Hele en küçüğü yemek yerken ekmek ağzında böyle neredeyse ağzı açık izliyor, annem de yemiyor diye kızıyor. Hele bir bölümde ınci Türkay'ın kardeşi rolündeki Defne Joyfoster adlı kadın, daha taze evli olduğu kocasıyla yatak içinde gösteriliyordu. Yorgan göğüs yukarısında kadar çekilmiş, ama o kısımdan gerisi çıplak, yani yorgan içinde çıplaklar mesajı verecek şekilde çekilmiş. Ufacık çocukları aşık yapıyorlar, anne, baba sahip çıkıyor, bak şöyle şöyle yapma, şöyle yap diye tavsiyede bulunuyor... Daha neler... Çocuğunuzu dumur bombardımanına tutmak istiyorsanız izletin. ınci Türkay bir sabah çocuk programındaydı, sonradan bu işe geldi. Senaristlerini ise tanımıyorum, ama sanki kasten dejenere etsin toplumu diye işe getirilmişler...
Hayat, kurgudan daha acayiptir.

nurunözü1

Profesyonel

Hobiler: hat sanatı,ebru sanatı,kitap,internet

• Özel mesaj gönder

2

11.03.2005, 16:03

Herşeyden öte çocukların psikolojisi mahfoluyor kardeşler.Çocukların hoşlanmadıkları durumlarda keşke bende sihir yapabilsem gibi düşüncelere dalıyor.Hatırlarsanız cips paketlerinin içinden tasolarıda verilen bir çizgi film vardı.Hatırlayamıyorum ki ismini!!! GArip bişeydi zaten....Uçarlı dövüşlü bir filmdi..Çocuğun bir tanesi çizgifilmde geçen bir karakter gibi uçmak isteyince kendini yerde bulmuştu.Akibeti ne oldu bilmiyorum.(Uzun zaman oldu kusuruma bakmayın) Evet belki bu dizide kendini camdan uçmak için aşağı atmayacak ama psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek bir sürü karelerle dolu...
Anne babaların bu dizi ve uygun bulmadıkları dizileri çocuklarına izletmemelri gerekiyor.Çoğu aile ki ben karşılaştım,engel olamıyorum gibi mazeretler öne sürüyor.Evet sürerler,sürmek zorundalar çünkü çocuklarının çocukları olmuşlar.Yetiştirirken patron kim öğretememişler.Biraz ağız açtımı çocuk aman yeterki ağlamasın olmuşlar.Eğer bir konuda hayır kararı almışsanız kararınızı değiştirmeyin.Çocuklarınızı yetiştirirken kral,kraliçe,prenses ve prens rollerini dağılımını yapın.Yeri geldiğinde karllığınızı yada kreliçeliğinizi kullanın.En kolay yöntem budur.
Bu program seyredilmiyor! kararını aldıysanız uygulayın.Ağladığında istediğini elde edebileceğini bilen çocuklar yetiştirmeyin.YA ben yine nereye geldim özür dilerim ama benim çok hassas olduğum ve endişe ettiğim bir konu.Böyle bir dönemde çocuk yetiştirmenin gerçekten zor olduğunu düşünüyorum.Allah anne babalara kolaylık versin....

nurunözü1

Profesyonel

Hobiler: hat sanatı,ebru sanatı,kitap,internet

• Özel mesaj gönder

3

11.03.2005, 16:16

Kardeşler konuyu buraya getirmişken bir kaç kitap önermek istiyorum ilgilenen kardeşler için.Uygun olurmu bilmiyorum bu ara foruma yazı yazmaya korkuyorumda...
yazar:HALUK YAVUZER ÇOCUK EğıTıMı EL KıTABI çok hoş bir kitaptır karikatürle örneklendirilmiş.

Yazar: Zehra Tezvaran 16 haftalık ANNE BABA EğıTıMı 16 bölümlük farklı konular ele alınmış güzel bir kitap.

yazar:Dr. Jerry Wyckoff ve Barbara C. Unell Bağırıp,çağırmadan yada dövmeden ÇOCUK TERBıYESı (okul öncesi çocuklar için yani 1-6 yaş)

Daha çok aslında elimde olan kitap,okuduğum yada incelediğim ama şimdilik bunları bir okuyun....

Bu konuyu değerlendir