Giriş yapmadınız.

-»(¯`v´¯)-»Muhabbet Fedaileri artık "Tapatalk" ile cebinizde...-»(¯`v´¯)-»
iPhone veya Android tabanlı cep telefonu kullanıyorsanız, AppStore / Market üzerinden "TAPATALK" uygulamasını indirip kurduktan sonra çalıştırın ve "Muhabbet Fedaileri" diye aratın. Tapatalk ile Muhabbet Fedaileri Forum artık cebinizde...

Sayın ziyaretçi, Muhabbet Fedâileri sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

28.05.2011, 08:55

İçimizdeki Yaramaz Çocuk Risale Çocuk Etkinlikleri

[FONT="Comic Sans MS"][SIZE="4"]Her çocuğun içinde yaramazlık yapan bir çocuk vardır.
Daima kötü şeylere sürükler özellikle de imanlı terbiyeli akıllı çocukları, nasıl ederim de yoldan çıkartırım diye düşünüp dururmuş. İçindeki yaramaz çocuğun dediklerini dinleyenler hiç mutlu olmaz sürekli ağlar şikayet eder dururlarmış.
İmanlı ve akıllı çocuklar her gün içindeki yaramaz çocuğa şöyle derler:
Beni ALLAH yarattı

Peygamberim Hazreti Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellemdir ,

Kitabım Kur'an-ı Kerim'dir,

Dinim İslam,

ben de elhamdulillah müslümanım
Ben senin bana yaptırmak istediğin yaramazlıkları yapmayıp Rabbim'in ve Peygamberim'in yolundan gidip anne ve babamın sözlerini dinleyeceğim. Seni dinleyip mutsuz olacağıma, büyüklerimi dinleyerek mutlu olmayı tercih ederim.
[COLOR="red"]Cevaplamam Gerekenler:[/COLOR]
Bizi kim yarattı?
Peygamberimiz kimdir?
Kitabımız hangisidir?
Dinimiz nedir?
Müslüman mısınız?
İçinizdeki yaramaz çocuk ne söylüyor?
İmanlı ve akıllı çocuk nasıl cevap veriyor?
Siz olsaydınız içinizdeki yaramaz çocuğa nasıl cevap verirdiniz?
Yazan: [COLOR="Red"]Aydanur Yaylı[/COLOR]

http://risalecocuk.com/eitici-etkinlikle…amaz-cocuk.html
[/SIZE][/FONT]

2

12.06.2011, 10:36

Temizlik imanın yarısıdır
Akıllı çocuklar temizliğin ne kadar doğru ve güzel olduğunu bilirler. Gelin görün ki içinizdeki yaramaz çocuk bundan hiç mi hiç hoşlanmaz ve siz elinizi yüzünüzü yıkamanız

ya da banyo yapmanız gerektiğinde yaramazlığa başlar ve söylenir "temizsin, amaaan sonra yıkarsın, ne gereği var..."

anneniz size yıka dedikçe başka bahaneler bulur ve yıkatmaz .İmanlı ve akıllı çocuklar içindeki yaramaz çocuğu dinlemeyip şöyle der:
Peygamber Efendimiz (s.a) temizlik imanın yarısıdır diye buyurmuş, birçok hadisinde olduğu gibi temizliği övmüş çünkü İslam dini temizlik dinidir.

Müslüman bir çocuk olarak temiz olmak zorundayım. Hem eğer temiz olmazsam sağlığım da bozulur. Seni dinlemiyorum çünkü ben müslümanım güzelce yıkanıp temizlenir ve

her yemekten sonra elimi ağzımı yıkayarak bir sünneti de yapmış olmanın mutluluğu ile sağlıklı yaşarım der. İçindeki yaramaz çocuğu böylece susturur .


Düşünme Zamanıııı

Peygamberimiz neyi övmüş?
Temizlik neden önemlidir?
İçinizdeki yaramaz çocuk ne söylüyor?
İmanlı ve akıllı çocuk nasıl cevap veriyor?
Siz olsaydınız içinizdeki yaramaz çocuğa nasıl cevap verirdiniz?
Etkinlik Yazarı: Aydanur Yaylı


http://risalecocuk.com/egitici-etkinlikl…e-temizlik.html

3

29.08.2011, 22:49

Anne ve babalarımız bizim için çok önemlidir .Onlar bizim dünyaya gelmemize vesile olmuş sevdiklerimizdir. Bizi besleyip ihtiyaçlarımızı gören, sevgileriyle bizi kollayıp büyüten

hasta olduğumuzda geceleri baş ucumuzda bekleyen anne babamızdır. Onlara saygı duymalıyız.

Anne ve babanızın dediğini yaptığınızda bu davranış içinizdeki yaramaz çocuğun hiç hoşuna gitmez ve yaramazlığa başlar ve söylenir :

"Annen ve baban senin isteklerini yerine getirmiyor. Hep sana emre diyor. Sen onların dediğini yapma, inat et. Bağır, çağır, ağla. Onlar senin dediğini yapana kadar sürekli yüzün asık dursun, ne derse desinler sen onların sözünü dinleme. Neden onların dediği olsun" der, yaramazlık yapar durur. Ama akıllı ve imanlı çocuk ona kulak asmaz ve ona gerektiği gibi cevabı da verir:

"Annem ve babama iyilik etmenin, onlara karşı saygılı olmanın İslam da yeri olduğunu biliyorum. Ben bir Müslüman çocuk olarak; Kur'an ve Hadislerin ışığında giderek doğru yoldan ayrılmayacağım. Rabbimiz de buyurmuş ayetinde "Anne ve babaya öf bile deme"

Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de Anne ve babaya saygılı olmamızı tavsiye ediyor. Ben nasıl olur da bizi yaratan Rabbimiz'in ve Sevgili Peygamberimiz'in emirlerini yapmam. Ben Müslüman bir çocuğum, anne ve babama saygıda kusur etmeyeceğim onlar benim için en doğru olanı biliyor ve onları çok seviyorum onların duasını almak için seni dinlemeyeceğim inşaallah.

Biliyorum ki anne baba duası almak Allah'ın rızasını kazanmaktır. Bu da bana yeter diyerek" içimizdeki yaramaz çocuğu susturur.

Yazan: Aydanur Yaylı
http://www.risalecocuk.com/egitici-etkin…-oef-demek.html

4

29.08.2011, 22:50

Allah insanları Kendisine kulluk etmesi için yaratmış ve ihtiyacımız olan şeyleri de beraberinde yaratmış. Kimine fazla, kimine az vermiş.

Rabbimiz'in bize verdiği nimetlere teşekkür etmemiz gerekirken, içimizdeki yaramaz çocuk hiç memnun olmaz, şükretmez. Elindekilerin kıymetini bilmez; "daha fazlası neden yok" diye başkalarının elindekilere bakar. Neden benim yok diye sürekli ağlar şikayet edermiş. Bu durumda Akıllı ve imanlı çocuk içindeki yaramaz çocuğa der ki:Rabbimiz yarattığı tüm canlılara öyle nimetler vermiş ki saymakla bitiremem.

Sahip olduğum nimetlerin hepsi yaşamam için çok önemlidir

Biliyorum ki elimdekilere şükretmem gerekiyor Allah'ın bize verdiği nimetleri tek tek düşünüp her bir nimet için O'na gönülden teşekkür etmem gerekiyor.

Peygamber Efendimiz de

‘Allah, kuluna küçük veya büyük bir nimet verir de, kul bu nimete karşılık Elhamdulillah derse elde ettiğinden daha iyisi verilir. ‘

buyuruyor. Ben de "Elhamdulillah" derim. Çünkü ben Müslümanım

şimdi ağlamayı bırak da dua et. Rabbimiz çok affedicidir, affı sever.


Yazan: Aydanur Yaylı

http://www.risalecocuk.com/egitici-etkin…-uekretmek.html

5

29.08.2011, 22:52

ocuklar insanın hayattaki en değerli hazinesi imandan sonra zamanıdır, zamanımız çok değerlidir boş yere kullanılan zaman geri gelmez unutmayın.

İçimizdeki yaramaz çocuk ise, bilgisayar oynamayı, televizyon izlemeyi, tembel tembel yatmayı, zamanını boş yere geçirmeyi çok sever. Siz ders yapmaya başladığınızda;“şimdi ders zamanı değil, gel; eğlenelim şimdi oyun zamanı, sonra yaparsın” diyerek senin zamanını almak için uğraşacak .

Akıllı ve imanlı çocuk içindeki yaramaz çocuğu dinlemez ve ona der :

Kur’an-ı Kerim’de boş ve faydasız her şeyden uzak durulması gerektiğini buyuruyor Rabbimiz. Ben de seni dinlemeyeceğim sahip olduğum zaman hazinemi en doğru şekilde harcayıp her yeni bir güne başladığımda İslam olan dinimin güzel emirlerini yerine getirmekle başlayacağım inşaallah. Zaman denilen hazinemi kullanırken önce yapılması gereken ibadetlerimi ve derslerimi yaparım elbette oyun da oynayacağım büyüyüp gelişmem için gereklidir. Önce güzelce dersimi yapıp sonra oyunumu oynarım her şeyi doğru zamanda yaparsam zaman denilen hazinemi güzel kullanmış olurum.Yazan: Aydanur YAYLI

http://www.risalecocuk.com/egitici-etkin…en-hazinem.html

Benzer konular

TopList:

ListeNur.de - islami siteler listesi

toolbar powered by Conduit

Bu konuyu değerlendir